See fluoraus on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "fluorata",
"3": "-us",
"id2": "action"
},
"expansion": "fluorata + -us",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "fluorata + -us",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "fluoraus",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluoraukset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraus",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluoraukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluoraukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorausten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorausta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fluorauksiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fluorauksetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fluoraukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluoraukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluoraukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluoraukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorausteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraustani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fluorauksikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fluorauksettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fluorauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluoraustesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fluorauksiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fluorauksettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fluorauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluoraustemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fluorauksiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fluorauksettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fluorauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluoraustenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fluorauksiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fluorauksettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fluorauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluoraustensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluoraustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluoraukseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fluoraukseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fluorauksikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fluorauksiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fluorauksettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "fluoraus",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "fluoraus",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fluorau",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-vastaus"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -us (action)",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish vastaus-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"fluoridation"
],
"id": "en-fluoraus-fi-noun-iBBwzoQ-",
"links": [
[
"fluoridation",
"fluoridation"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfluo̯rɑus/"
},
{
"ipa": "[ˈfluo̞̯rɑ̝us̠]"
},
{
"rhymes": "-uorɑus"
}
],
"word": "fluoraus"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "fluorata",
"3": "-us",
"id2": "action"
},
"expansion": "fluorata + -us",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "fluorata + -us",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "fluoraus",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluoraukset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraus",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluoraukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluoraukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorausten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorausta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fluorauksiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fluorauksetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fluoraukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluoraukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluoraukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluoraukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorausteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraustani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fluorauksikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fluorauksettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fluorauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluoraustesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fluorauksiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fluorauksettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fluorauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluoraustemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fluorauksiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fluorauksettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fluorauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluoraustenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fluorauksiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fluorauksettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fluorauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluoraustensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluoraustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluoraukseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluoraukselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fluoraukseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fluorauksikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fluorauksiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fluorauksettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fluorauksineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "fluorauksinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "fluoraus",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "fluoraus",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fluorau",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-vastaus"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -us (action)",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish vastaus-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/uorɑus",
"Rhymes:Finnish/uorɑus/3 syllables"
],
"glosses": [
"fluoridation"
],
"links": [
[
"fluoridation",
"fluoridation"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfluo̯rɑus/"
},
{
"ipa": "[ˈfluo̞̯rɑ̝us̠]"
},
{
"rhymes": "-uorɑus"
}
],
"word": "fluoraus"
}
Download raw JSONL data for fluoraus meaning in All languages combined (20.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.